Mała architektura miejska stała się elementem wszechobecnym w większych miastach. Wiele osób nie zwraca na nią uwagi, ale jest bardzo istotnym elementem architektonicznym publicznych przestrzeni. Ławki miejskie, kosze na śmieci, stojaki na rowery czy nawet miejskie donice należą już do standardowego krajobrazu miast. Dobrze zagospodarowane tereny publiczne zdecydowanie są doceniane przez mieszkańców, dla których być może korzystanie z tego typu udogodnień nie jest aż tak widoczne na pierwszy rzut oka, ale jakby się temu przyjrzeć z drugiej strony – brak małej architektury miejskiej byłby bardzo odczuwalny i źle widziany. Samorządy i władze miast więc przykuwają największą uwagę, aby jednak te publiczne przestrzenie zawierały odpowiednią małą architekturę, z której korzystają mieszkańcy. Gdzie mała architektura miejska ma szansę się najlepiej sprawdzić?
Każdy, kto, spacerując uliczkami miasta, chciał usiąść i odpocząć przez chwilę na ławce miejskiej, wie, że obecność tego elementu w miejskiej przestrzeni jest bardzo istotna. Zadbane uliczki z rozmieszczonymi co jakiś czas ławkami to element, który powinien dla miast stanowić kluczową rolę dobrze zagospodarowanego terenu. Całkowicie zrozumiałe jest, że nie w każdym miejscu znajdzie się przestrzeń na postawienie ławki. Niektóre uliczki są na tyle ciasne, że umieszczenie w nich jakiegokolwiek udogodnienia dla mieszkańców graniczy z cudem. Co, jeśli jednak istnieje możliwość zamontowania ławek miejskich czy leżaków? Z pewnością inwestycja w małą architekturę w najchętniej odwiedzanych przez mieszkańców miejscach spotka się z ich aprobatą. Popularne spacerowe deptaki czy często uczęszczane uliczki (jeśli mają możliwość zagospodarowania przestrzeni) stanowią idealne miejsce na małą architekturę miejską, taką jak ławki parkowe, kosze na śmieci, leżaki miejskie czy stojaki rowerowe.
Okolice przystanku autobusowego, zwłaszcza w bardzo dużych miastach, stanowią miejsce, gdzie również chętnie wykorzystuje się małą architekturę miejską. Wielu mieszkańców takich miast bardzo często dojeżdża do przystanków rowerem i pozostawia go tam, aby móc skorzystać z komunikacji miejskiej i dotrzeć w często bardzo oddalone od swojego miejsca zamieszkania miejsce. Dlatego też w okolicach przystanków autobusowych bardzo często znajdują się miejskie stojaki rowerowe, z których chętnie korzysta wiele osób. Jeśli istnieje możliwość montażu dodatkowych ławek obok wiat przystankowych, są one również często spotykanym elementem stanowiącym małą architekturę miejską. Coraz częściej spotykaną alternatywą dla masywnych ławek parkowych są podpórki miejskie, zwane również przysiadkami miejskimi. Zajmują one zdecydowanie mniej miejsca, a pozwalają oprzeć się osobom oczekującym i nieco odpocząć, kiedy oczekują na konkretny kurs komunikacji miejskiej.
Pierwszym skojarzeniem gdzie można by umieścić ławkę, jest zdecydowanie przestrzeń parkowa. W wielu parkach miejskich ławki oraz donice na kwiaty stanowią nieodłączny element małej architektury. Zielone zadbane tereny, gdzie spacerują mieszkańcy miasta, to miejsce, gdzie ławki parkowe powinny się obowiązkowo znaleźć. W dużych miastach, gdzie tereny zielone są zdecydowanie rzadziej spotykane niż na obrzeżach czy wiejskich terenach, park i ławki parkowe stanowią pewnego rodzaju azyl. Możliwość odpoczynku na ławeczce w zaciszu zadbanego parku miejskiego stanowi chwile wytchnienia od ciągłego biegu dnia codziennego. Relaks w miejskim parku staje się dla wielu odskocznią od dużego miasta i zgiełku w nim panującego, dlatego dbanie o dobrze zagospodarowany park to dla wielu władz miasta duży priorytet.
Wspólnoty mieszkaniowe zrzeszające dane bloki lub kamienice w jedno osiedle, bardzo często tworzą dla swoich mieszkańców specjalne miejsca wypoczynku. Osiedlowe parki, uliczki czy nawet miejsca parkingowe to miejsca, gdzie każdego dnia przewija się mnóstwo osób. Wspólnota mieszkaniowa powinna więc zadbać o to, aby w takich przestrzeniach znalazła się mała architektura miejska, stanowiąca swego rodzaju udogodnienia dla mieszkańców osiedli. Ławki parkowe postawione przy placach zabaw, parkowe kosze na śmieci czy stojaki rowerowe to ciekawe rozwiązania z powodzeniem stosowane w przestrzeni osiedlowej, które zyskują zdecydowaną aprobatę mieszkańców.
Mała architektura jak widać stanowi nieodłączny element krajobrazu miejskiego i sprawdza się w wielu miejscach przestrzeni publicznej. Elementy takie jak ławka parkowa, kosze na śmieci, leżaki miejskie czy stojaki rowerowe to nie jedyne rzeczy, które mogą znaleźć się na terenach publicznych. Małą architekturę stanowią również donice miejskie, często połączone z ławkami, czy specjalne stoliki do gier np. w szachy. Takie stoliki do gier cieszą się coraz większą popularnością w parkach, gdzie przebywa dużo mieszkańców. Miasto, któremu zależy na zadowoleniu swoich mieszkańców, stara się dbać o dobre zagospodarowanie przestrzeni publicznej, aby była ona przyjazna i chętnie odwiedzana.