Ławki miejskie to element każdego parku, a także miejskiej architektury. Znajdują się one we wielu miejscach w miastach, ale również sprawdzają się w przydomowym ogródku. Ławki mogą być wykonane z różnych materiałów. Najpopularniejsze jednak są ławki wykonane z połączenia drewna z metalem. Drewniane elementy są odpowiednio zabezpieczane już podczas produkcji, jednak ich systematyczne konserwowanie sprawia, że ich trwałość zostanie wydłużona.
Drewno to materiał, który jest jednym z najważniejszych materiałów budulcowych w ogrodzie i nie tylko. Może znaleźć zastosowanie praktycznie w każdej konstrukcji. Zbudowane są z niego altany, ławki, stoły, siedziska. Może posłużyć także do zrobienia dekoracji, podpórek dla kwiatów i wiele więcej. Drewno niepoddawane konserwacji straci swój pierwotny wygląd, dlatego należy o nie dbać. Ławki parkowe stojące przez cały rok na wolnym powietrzu narażone są na oddziaływanie czynników atmosferycznych - deszczu, wilgoci, słońca itp. Wszystko to sprawia, że struktura drewna może zostać uszkodzona, może dojść do pęknięć, a wtedy w głąb drewna mogą wkroczyć drobnoustroje i owady, które zniszczą drewno.
Produkowane przez nas ławki parkowe są wykonane zazwyczaj z połączenia dwóch materiałów - drewna oraz metalu. Drewno stanowi element wykańczający, a podstawa ławki wykonywana jest z solidnego żeliwa, czy też innego metalu. Z racji tego, że drewno jest materiałem podatnym na czynniki atmosferyczne, jest ono wcześniej odpowiednio zabezpieczane. Po pierwsze zabezpiecza się je podkładem grzybobójczym, który skutecznie chroni drewno przed drobnoustrojami. Poza nim ławki zabezpiecza się lakierem. Tworzy on twardą i odporną na ścieranie powłokę, która zabezpiecza ławkę przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz wszelkimi rysami.
Nowe ławki parkowe mimo tego, że są odpowiednio zabezpieczone przed różnymi czynnikami zewnętrznymi, wymagają systematycznej konserwacji. Pozwoli to ich długie użytkowanie, a także zachowanie znakomitego wyglądu. Odpowiednia konserwacja sprawia, że ławki mogą posłużyć przez wiele lat. Najlepiej, gdy konserwacja składa się z dwóch etapów. Pierwszy to zabezpieczenie drewna preparatem, który wniknie do jego wnętrza, a następnie użycie lakieru, który stworzy wierzchnią powłokę, chroniącą przed uszkodzeniami mechanicznymi. Ponadto, lakier o konkretnym kolorze to rozwiązanie, jeżeli chcemy nadać ławce nowy wygląd.
W przypadku ławek miejskich należy pamiętać, że są one wykonane nie tylko z drewna. Zazwyczaj ich konstrukcja wykonana jest z innego materiału - np. żeliwa. Je również należy zabezpieczać. Po sezonie najlepiej dokładnie je wyczyścić, a następnie pomalować specjalną farbą. Jeżeli elementy stalowe zostały zabezpieczone np. malowaniem proszkowym, to ryzyko korozji jest zminimalizowane.