Lista aktualności
23 Stycznia 2023

Jak wybrać kosz do przestrzeni publicznej?

Kosz na śmieci to jeden z wielu podstawowych elementów wyposażenia małej architektury w każdej przestrzeni. Odpowiednio dobrany kosz nie powinien rzucać się w oczy, ma raczej wkomponować się w otoczenie. Z drugiej strony musi być na tyle charakterystyczny i umiejscowiony w taki sposób, żeby nie trzeba było go szukać w razie potrzeby. Jak zatem znaleźć odpowiedni kosz miejski?

Funkcjonalność kosza przede wszystkim

Podstawowym pytaniem, które należy sobie zadać przy wyborze miejskiego kosza na śmieci jest to, jaką ma pełnić funkcję. Standardowy, jednokomorowy kosz doskonale sprawdzi się w prawie każdych warunkach. Istnieją również warianty, wyposażone w popielniczkę. Rozwiązanie to zapobiega ewentualnemu zajęciu się śmieci ogniem. Mając na uwadze dobro planety warto zastanowić się także nad wyborem specjalnego kosza do segregacji odpadów. Coraz większą popularność zyskują także kosze na psie nieczystości.

Ważna jest wygoda nie tylko osób korzystających ze śmietnika, ale także tych, którzy je sprzątają. Stąd w koszach miejskich często montowane są praktyczne rączki do wygodnego opróżniania zawartości.

 

Umiejscowienie kosza na śmieci

Kosze na śmieci spotykamy w każdej przestrzeni, w której przebywają ludzie – parki, ogrody, chodniki oraz wnętrza budynków. W zależności od tego, gdzie kosz na śmieci ma się znajdować, mamy do wyboru różne możliwości. Na rynku znajdziemy typowe kosze parkowe, miejskie, ale także te, dedykowane przestrzeniom zamkniętym, jak galerie handlowe czy sklepy. Typowy kosz parkowy jest wykonany z materiałów bardziej odpornych na działalność czynników atmosferycznych jak deszcz czy śnieg. Może być wyposażony w daszek, zapobiegający dostaniu się do środka wody. Kosz na psie nieczystości doskonale sprawdzi się w parkach, parkingach przy lesie czy przy wybiegach dedykowanych czworonogom. W miejscach pełnych ludzi, w dużych sklepach, a nawet na imprezach masowych świetnym rozwiązaniem będzie zastosowanie kosza do segregacji odpadów.

Wygląd kosza

Aby kosz dobrze wpasował się otoczenie, musi mieć odpowiedni wygląd. Stąd też dostępna jest bogata gama materiałów i wzorów. Miejskie kosze to głównie kosze stalowe, lub żeliwne – trwałe i przystosowane do ciągłej eksploatacji. Kosze parkowe i kosze stosowane we wnętrzach to najczęściej połączenie drewna i metalu. W obu przypadkach możemy wybrać preferowany kształt oraz kolor surowca, co pozwala na spersonalizowany wygląd. Znajdziemy zatem klasyczne wzory, idealne do wszystkich terenów zielonych, jak również estetyczny design komponujący się z nowoczesną architekturą.

Dobrze, jeśli kosze miejskie współgrają także z innymi elementami wokół, np. z ławką, stolikiem czy donicami. Warto więc zdecydować się na współpracę z firmą, która posiada szeroki asortyment mebli i produktów użytkowych. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.