Lista aktualności
21 Lutego 2023

Rodzaje drewna używane do produkcji ławek i koszy

Ławki i kosze miejskie są ważnym elementem krajobrazu miast oraz parków. Aby wytrzymać warunki pogodowe, muszą być solidne, wykonane z jak najlepszej jakości materiałów, a zarazem wyglądać estetycznie. Najlepszymi typami drewna do tworzenia ławek oraz koszy miejskich są: 

  • Modrzew to drzewo iglaste, które jako jedno z nielicznych zrzuca igły na zimę. Drewno modrzewiowe wyróżnia się czerwonym zabarwieniem . Świeże drewno ma bardzo ładny zapach, dzięki dużej zawartości żywicy. Na świeżym drewnie łatwo jest zauważyć kanały żywiczne.

  • Świerk jest trudniejsze w obróbce, ze względu na dużą zwartość sęków. Drewno świerkowe najlepiej stosować w miejscach suchych oraz z dostępnością do wiatru, gdzie nie będzie tak podatne na niszczenie się.

  • Sosna charakteryzuje się biało żółtym zabarwienie, które stosunkowo łatwo możemy zabarwiać za pomocą wszelkich lakierów i bejc, nadając mu pożądany kolor. Jest to drewno średnio ciężkie, co za tym idzie jest bardzo wytrzymałe. Charakteryzuje się również pięknym, żywicznym zapachem.

  • Dąb cenimy ze względu na twardość i atrakcyjny wygląd. Barwa dębu jest początkowo żółta, potem jasny lub ciemny brąz. Dąb jest ciężki i mało podatny na kurczenie stanowi stabilny drewniany element. Drewno dębowe jest łatwe w obróbce podatne na wyginanie, barwienie czy sklejanie.

  • Olcha drewno olchy jest bardzo łatwe w obróbce. Jest to drewno miękkie i łupliwe, które dość łatwo ulega kruszeniu. Poza tym olchę cechuje duża elastyczność i trwałość.

  • Jesion jest najczęściej kremowo-białe. Jest drewnem ciężkim, ale elastycznym. Świeże drewno łatwo jest przetworzyć termicznie, natomiast wysuszone jest bardzo twarde. Drewno jesionu nie powinno mieć styczności z zmiennymi warunkami pogodowymi ponieważ może to doprowadzić do jego wypaczania.

 

Egzotyczne drewno do produkcji ławek i koszy

Można również skorzystać z bardziej egzotycznego typu drewna, które zapewni ciekawy design wystroju np. parku miejskiego lub rynku miasta. Jednak ten typ drewna jest sporo droższy od standardowego drewna. Do drzew egzotycznych należy między innymi: drzewo tekowe, które słynie ze swojej trwałości. W muzeach możemy podziwiać elementy wykonane z tego drewna, pochodzące sprzed wielu lat. Mahoń charakteryzuje się pięknym czarno brązowym kolorem oraz eleganckim wyglądem. Jest to materiał który cechuje się dużą trwałością i odpornością na warunki atmosferyczne.

Podsumowując, drewno jest doskonałym materiałem do produkcji ławek oraz koszy miejskich. Istnieje wiele gatunków drewna, które nadają się do tego celu. Wszystkie produkowane przez nas produkty z drewna są odpowiednio zakonserwowane. Dzięki temu mamy pewność, że są one trwałe, solidne i przetrwają one wiele lat.